Na Węgry motocyklem – przygoda na dwóch kółkach

Węgry motocyklem

Węgry motocyklem – to może być dobry plan na udany wypad. Byleby sam asfalt nie był zbyt usiany dziurami 😊 Zgadza się? Niezależnie od Twojego planu podróży, najprawdopodobniej czeka Cię przejazd płatnymi odcinkami dróg europejskich. O czym należy pamiętać, wybierając się w podróż motocyklem na Węgry? Gdzie warto się zatrzymać na postój? Ten artykuł udzieli Ci wszystkich odpowiedzi!

Czy na Węgrzech obowiązują winiety dla motocykli?

Odpowiedź brzmi: Tak. Na Wegrzech motocykle obowiązuje kategoria winiety D1M.

Warto wiedzieć: Masz maksymalnie 60 minut od wjechania na płatny odcinek na zakup winiety. Jeśli w porę nie opłacisz przejazdu, mandat będzie nieunikniony. Dowiedz się więcej o mandatach na Węgrzech

Węgry: Mapa opłat drogowych

Płatne odcinki drogi na Węgrzech
Mapa NTPS Plc. płatnych dróg na Węgrzech

Na mapach Węgier płatne drogi dla ułatwienia oznaczone są literą „M”. Aktywny system węgierskiego monitoringu szybko wyłapie, że poruszasz się tą drogą.

Gdzie wykupić winietę na Węgry?

Masz kilka możliwości:

 • Na hasło winiety Węgry oficjalna strona, wyszukiwarka odeśle Cię na stronę NTPS Plc. To firma, która na Węgrzech zajmuje się sprzedażą winiet zarówno dla samochodów osobowych, jak i myta dla ciężarówek. Są też odpowiedzialni za sprawny system monitoringu kontrolujący pojazdy na płatnych odcinkach i windykacją. Lepiej nie testować ich skuteczności w tym zakresie.
 • Szybko i sprawnie opłacisz także winiety na Węgry z pomocą naszej strony.

Ile kosztuje winieta na motocykl Węgry?

Możesz wykupić winietę 10-dniową za 59,99 zł lub winietę miesięczną za 77,99 zł. W tej kategorii nie ma winiet rocznych. Zanim zapłacisz, sprawdź, czy wszystkie dane są prawidłowe. Źle wprowadzone podstawowe informacje sprawią, że winieta będzie nieważna.

Zamów winiety do Węgier online jeszcze przed wyjazdem!

Bez problemów i przykrych niespodzianek po drodze! Oficjalne potwierdzenie PDF. Wygodna płatność szybkim przelewem lub BLIK.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie HU_flaga.png

Jaka kara za brak winiety na Węgrzech?

Za brak ważnej winiety na Węgrzech dostaniesz mandat. System monitoringu firmy obsługującej płatne drogi na Węgrzech jest dokładny. Pojazd bez winiety szybko zostaje zarejestrowany. Windykacja mandatów też jest bardzo skuteczna. Dla wszystkich pojazdów do 3,5 tony, w tym motocykli i przyczep obowiązuje ta sama kwota. Zwiększa się, jeśli spóźnisz się z płatnością:

 • 50 euro – jeśli mandat opłacisz do 60 dni od jego otrzymania;
 • 200 euro – kiedy przekroczysz pierwszy termin.

Węgry motocyklem: Wymagane dokumenty

Podróżując na Węgry motocyklem, ale także do innych państw UE, nie musisz zabierać ze sobą paszportu. Wystarczy dowód osobisty. Potrzebne będą także dokumenty pojazdu:

 • Dowód rejestracyjny;
 • Potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia OC;
 • Pojazd nie jest Twój? Koniecznie zabierz ze sobą zezwolenie od właściciela na poruszanie się nim. Powinno być przetłumaczone na język węgierski, angielski lub niemiecki.

Warto także zabrać ze sobą kartę EKUZ i wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne dla osób wyjeżdżających za granicę.

Wykup ubezpieczenie online

Sprawdź oferty ubezpieczeń turystycznych, wykup online w 2 minuty. Dokumenty otrzymasz na swój adres e-mail!

Węgry motocyklem: Wymagane wyposażenie

Kask - obowiązkowe wyposażenie motocyklisty
Kask to obowiązkowe wyposażenie motocyklisty

Kwestia wymaganego wyposażenia motocyklu jest sporna. Dla własnego bezpieczeństwa oraz żeby uniknąć zbędnego tłumaczenia się podczas ewentualnej kontroli najlepiej zawsze zabierać ze sobą w podróż motocyklem:

 • Apteczkę,
 • Trójkąt ostrzegawczy,
 • Kamizelkę odblaskową.

Obowiązkowa jest jazda w kasku zarówno kierowcy, jak i pasażera. Przez cały rok motocykliści muszą jeździć na włączonych światłach mijania. Oczywiście sam pojazd musi spełniać wymogi techniczne także pod względem wyposażenia w posiadające homologację elementy, które umożliwiają bezpieczną jazdę.

A kiedy już dotrzesz na Węgry motocyklem…  

Węgry to kraj tokaju i Dunaju. To oczywiście niejedyne skojarzenia. Węgry to przecież także Budapeszt, do którego każdego roku zjeżdżają turyści z całego świata. Skoro już wybierasz ten kierunek, koniecznie sam sprawdź, co tak wszystkich fascynuje.

Dla Polaków Węgry to także Balaton – ogromne jezioro nazywane „węgierskim morzem”. Z ciepłą wodą i atrakcyjnymi temperaturami powietrza jakże innymi od tych nadbałtyckich. Tu znajdziesz aquaparki, kampingi, hotele i całe zaplecze turystyczne, które pozwoli ci spędzić przyjemny urlop.

Nosi Cię i zdecydowanie wolisz przemieszczać się i poznawać nowe miejsca, zamiast ciągle tkwić w basenie? Taka natura motocyklistów – niczym nieograniczona wolność. Na szczęście Węgry oferują turystom znacznie więcej.

Wspomniane wcześniej winnice, piwniczki ukryte pod miasteczkami, chętnie udostępniane turystom do zwiedzania. Zwłaszcza degustacje lokalnych wyrobów cieszą się dużym zainteresowaniem. Jak twierdzą smakosze, to zupełnie inna jakość produktu niż to, co ostatecznie dociera na sklepowe półki w Polsce. 

Węgry to wciąż Europa, a jednak taka bardziej egzotyczna. Stąd już tylko krok do Półwyspu Bałkańskiego z błękitnymi lagunami Adriatyku. Warto wziąć ten kierunek pod uwagę planując urlopowe trasy na motocyklu.

Limity prędkości dla kierowców motocykli 

Przez granice państw należących do UE obecnie przejeżdżamy właściwie bez zatrzymywania się. Łatwo zapomnieć, że tuż za rogiem limity prędkości są ciut inne. A nie odpuszczenie manetki może sporo kosztować.

Chociaż krążą słuchy, że motocykliści są traktowani pod tym kątem trochę bardziej ulgowo 😊 O ile oczywiście nie przekraczają pewnych granic. A może po prostu trudniej ich dogonić?

Tak czy inaczej motor obowiązują te same przepisy względem dopuszczalnej prędkości co samochód osobowy. Spójrzmy na ograniczenia prędkości na drogach sąsiednich państw.

 • Węgry – 50 km/h w terenie zabudowanym i 70 km/h w niezabudowanym. Na drogach ekspresowych limit wynosi 110 km/h, na autostradach Węgier 130 km/h.

Różnice niby niewielkie. Jednak kiedy przyjdzie zapłacić mandat w euro, robi się strasznie. 

Węgry motocyklem: FAQ