Węgry samochodem lub kamperem

Zastanawiasz się co zabrać przed wyruszeniem w trasę po Węgrzech? Szukasz informacji o tym, gdzie warto pojechać? A może chcesz się dowiedzieć czegoś o opłatach drogowych jakie obowiązuję w tym pięknym kraju? Poniżej przedstawiamy poradnik dla kierowców „Samochodem przez Węgry”.

Jakim samochodem przez Węgry? Osobówka, a może kamper?

Planujesz podróż samochodem przez Węgry?

Jeśli chcesz zrobić dużą trasę objazdową po kraju możliwe, że wybierzesz najbardziej praktyczną opcję – podróż kamperem. Własny dach nad głową daje większą wolność. Miłośnicy caravaningu wiedzą to najlepiej.

Niezależnie jednak od tego na jaki środek transportu się zdecydujesz, jako kierowca pojazdu musisz mieć ze sobą przede wszystkim aktywną winietę, a także odpowiednie wyposażenie oraz aktualne dokumenty.

Jakie? O tym piszemy poniżej!

Opłaty drogowe Węgry 

Sieć płatnych dróg i autostrad węgierskich jest rozprowadzona w każdym kierunku państwa. To zdecydowanie ułatwi zwiedzenie wielu miejsc w czasie jednego pobytu.

Opinie o drogach lokalnych nie są zbyt dobre. Nierówne i dziurawe. Widać dopiero zbierają pieniądze na ich remont😊 Nie nadają się na szybką jazdę, ale na powolne zachwycanie się okolicą już tak.

Dlatego warto zaplanować sobie trasę różnymi drogami i wykupić e-winietę na Węgry, która jest obowiązkowa na płatnych odcinkach. W sam raz, kiedy zechcesz przyspieszyć przemieszczanie się między odległymi punktami na mapie lub przypadkiem wjedziesz na płatną drogę.

Nie ma paniki. Od wjechania na płatny odcinek masz godzinę, żeby zapłacić za przejazd, i możesz to zrobić online. Nie zwlekaj w nadziei, że nikt Cię nie dostrzeże.

Szczelny system monitoringu National Toll Payment Services Plc. sczytuje tablice rejestracyjne i sprawdza, czy pojazd ma aktywną winietę. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Opłaty drogowe Węgry.

Zamów winiety Węgry

Bez problemów i przykrych niespodzianek po drodze! Oficjalne potwierdzenie PDF. Wygodna płatność szybkim przelewem lub BLIK.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie HU_flaga.png

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Jaka winieta na Węgry dla kampera?

Samochody osobowe i kampery - winiety.
Obowiązkowe winiety dla kamperów

Zwróć uwagę na kategorię pojazdu, za który wnosisz opłatę. Kamper o DMC do 3,5 t podlega pod kategorię D2. Jeśli jedziesz samochodem osobowym z osobną przyczepą to musisz wykupić winietę dla kategorii D2 + przyczepa U. Zwykła osobówka to kategoria D1.

Zapewne optymalna na przejazd i podróżowanie po Węgrach będzie winieta 10-dniowa. Jeśli planujesz zwiedzać węgierskie miasta i prowincje dłużej, zaopatrz się w winietę miesięczną.

Samochodem przez Węgry: najważniejsze dokumenty

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą w podróż?

  • Dowód rejestracyjny pojazdu
  • Dokument potwierdzający opłacone OC. Na Węgrzech OC przypisane jest do kierowcy, a nie do pojazdu. Jako Polaka obowiązują Cię polskie przepisy, ale musisz ze sobą zabrać potwierdzenie, że auto jest ubezpieczone.
  • Zgoda na użytkowanie samochodu, jeżeli wynajmujesz auto od właściciela lub firmy leasingowej. Dokument powinien być przetłumaczony na węgierski, niemiecki lub angielski.
  • Dowód tożsamości lub paszport każdego z pasażerów.
  • Potwierdzenie wykupienia winiety, które otrzymasz na e-mail, po zakupieniu.

Warto również wyrobić europejską kartę ubezpieczenia EKUZ i wykupić dodatkową polisę turystyczną. Co prawda w ramach EKUZ pomoc samochodu ratowniczego Węgrów jest nieodpłatna, ale już koszt wizyty prywatnej NFZ niekoniecznie nam zwróci.

Wykup ubezpieczenie online

Sprawdź oferty ubezpieczeń turystycznych, wykup online w 2 minuty. Dokumenty otrzymasz na swój adres e-mail!

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu (także kampera) na Węgrzech

Jedziesz na Węgry. Co trzeba mieć w samochodzie? Obowiązuje standardowe wyposażenie, podobne do tego w innych krajach europejskich. Dla uniknięcia mandatu i dla własnego bezpieczeństwa trzeba mieć na pokładzie auta:

  • Kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów pojazdu umieszczone w kabinie, żeby mieć do nich łatwy dostęp.
  • Trójkąt ostrzegawczy.
  • Apteczka samochodowa.
  • Linkę holowniczą.

Dowiedz się więcej o wymaganym wyposażeniu samochodu na Węgrzech.

Polska – Chorwacja, samochodem przez Węgry i Słowację

Zmierzasz na Chorwację? Optymalną trasą Polska – Chorwacja prowadzi m.in. przez Węgry. Dlatego dobrze, żebyś wiedział czego się spodziewać. Jakie warunki musi spełniać pojazd, co należy zabrać jako obowiązkowe wyposażenie samochodu, jakie opłaty trzeba będzie uiścić?

Nawet jeśli tylko przejeżdżasz przez Słowację, Czechy, Austrię czy Węgry w drodze na Chorwację nie zapomnij o obowiązkowych winietach na drogi Europy.

Droga na Chorwację to już lekki maraton. Warszawa – Zadar nad Morzem Adriatyckim to prawie 14 h jazdy pod warunkiem, że wybierzesz płatne autostrady, którymi dojedziesz szybciej. Na autostradach węgierskich, samochody osobowe i inne pojazdy do 3.5 tony mogą jechać do 130 km/h.

Trasa Polska – Chorwacja przez Węgry

Nie ma się co spieszyć, lepiej podzielić trasę i zaplanować nocleg lub nawet dwa. Winietę i tak kupujesz na minimum 10 dni, a ile więcej ciekawych rzeczy możesz doświadczyć? Sprawdź, gdzie kupić winietę na Węgry i na co zwrócić uwagę.

Co nas Polaków tak ciągnie na Węgry?

Przed rokiem 1989 Polacy mogli wyjeżdżać tylko do krajów socjalistycznych. Węgry były jednym z nich. Jeździli więc nad ciepły Balaton, przy okazji handlowali towarem deficytowym (ubrania, leki, papierosy) i przywozili to, czego w Polsce nie było.

Niektórzy uprawiali tylko tzw. turystykę handlową i było to zajęcie bardzo dochodowe choć ryzykowne. Teraz niewiele osób pamięta te czasy, ale pozytywne skojarzenie z krajem Madziarów jako tym bardziej nowoczesnym i światowym pozostały.

Węgry to kraj europejski, w zasięgu ręki, a jednak zupełnie inny, bardziej egzotyczny. Może to przez trudny i niezrozumiały język, może przez odmienną kulturę, jedzenie. Tak czy inaczej, Węgry wciąż są dla nas niezwykle atrakcyjnym miejscem wakacyjnych wojaży. Doceniamy:

  • Piękne zielone tereny, urokliwy region Tokaj z winnicami, zróżnicowany krajobraz gór (najwyższe góra Kekes 1014 m n.p.m) i dolin, jaskinie w Parku Narodowym Aggtelek.
  • Umiarkowany klimat znacznie cieplejszy niż rodzimy polski. Przede wszystkim bardziej stabilną pogodę co zdecydowanie zachęca do dłuższego pobytu.
  • Rozbudowaną sieć dróg i autostrad zarówno na miejscu, jak i w drodze przez Czechy czy Słowację. Płatne, ale za to szybko możesz nimi pokonać duże odległości.
  • Rozbudowaną infrastruktura turystyczną: hotele, resorty wypoczynkowe, agroturystyka, parkingi, kampingi, restauracje, atrakcje, uzdrowiska, baseny termalne. Balaton to tylko jedno z wielu miejsc. Samo jezioro rozciąga się na długość 77 km i otaczają je większe i mniejsze miejscowości wypoczynkowe.
  • Bliskość. Węgry to zaledwie 8-9 godzin jazdy z Warszawy.
  • Zabytkową architekturę, pięknie zachowane zamki, pałace, świątynie, urokliwe miasteczka rozrzucone po całym kraju. Wyszehrad, Esztergom, wioska – skansen w Holloko, miasto Szekesfehervar z jego zabytkami.
  • Pyszne jedzenie, intensywne smaki i wino.
  • Budapeszt – kultową stolicę europejską. Metropolia, która zachwyca i jest obowiązkowym punktem na mapie turystów z całego świata.
Budapeszt

Gdzie nie parkować kampera? 

Gdzie nie można parkować kamperem na Węgrzech?

Jak w większości krajów europejskich (poza Norwegią) nie można nocować w kamperze na dziko. Tu nie ma pola do dyskusji i w razie przyłapania otrzymasz mandat. 

Najlepiej dotrzeć do parkingu dla kamperów. Takie miejsca na zaplanowanej trasie możesz znaleźć i zarezerwować sobie, będąc już w drodze, online na stronie Booking.com.

Można też parkować na wyznaczonych parkingach, ale tu nie zawsze znajdzie się infrastruktura dla podróżujących kamperami jak możliwość zrzutu nieczystości czy napełnienie zbiornika świeżą wodą. 

Nie możesz parkować kampera byle gdzie w lesie, ale jeśli otrzymasz pozwolenie od właściciela danej działki, to nie ma problemu, żebyś na niej przenocował. W końcu kamper jest do pewnego stopnia samowystarczalny, jeśli chodzi o wodę, prąd i toaletę.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Gdzie parkować na Węgrzech?

Największy problem napotykają turyści, którzy chcą zaparkować pojazd w centrum miasta czy kurortu. Tam parkingi publiczne i prywatne są w większości płatne.

Łatwiej znaleźć parking bezpłatny poza centrum i przesiąść się do komunikacji miejskiej.

Za brak opłaconego biletu parkingowego grozi mandat a za pozostawienie pojazdu w niedozwolonym miejscu odholowanie.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Jak znaleźć parkingi na Węgrzech?

Parkingi na Węgrzech

Jedni polecają aplikacje, w których można opłacić parking i znaleźć wolne miejsce. Można także szukać parkingów w danej strefie za pomocą map Google.

W miastach obowiązują strefy parkowania i od nich zależy cena biletu. W Budapeszcie to około 1-2 euro/h. Przy zakupie biletu parkingowego zwróć uwagę w której dzielnicy zaparkowałeś.

Dowiedz się więcej o parkingach na Węgrzech.

Podsumowanie:

Węgry kuszą, żeby spędzić tam niespieszny urlop – smakując, poznając kulturę, przebywając z ludźmi.

Z pewnością spotkasz tu ludzi z całego świata, zwłaszcza w Budapeszcie. Ale Budapeszt i Balaton to nie wszystko co mają do zaoferowania Węgry. Podróżując samochodem przez Węgry zobaczysz i posmakujesz znacznie więcej.