Gdzie kupić winiety na Węgry? Jakiej ceny się spodziewać?

Planujesz podróż samochodem na Węgry? Ważne prawo jazdy to nie wszystko, co musisz ze sobą zabrać! Co jeszcze będzie Ci potrzebne? Przede wszystkim winiety, ponieważ drogi ekspresowe i autostrady na Węgrzech są płatne. W poniższym artykule sprawdzisz, gdzie kupić winiety na Węgry i jaka jest ich cena!

Gdzie najtaniej kupić winiety Węgry?

Zacznijmy od tego, że winiety na Węgry kupisz zarówno online jak i stacjonarnie. Są one dostępne np. na stacjach benzynowych i przejściach granicznych. Pamiętaj, że na Węgrzech nie ma punktów poboru opłat przy autostradach.

Wolisz kupić winiety online? Oto kilka najlepszych miejsc:

 • National Toll Payment Services Plc. Jest to oficjalny dystrybutor węgierskich winiet. Spółka NTPSP odpowiada na Węgrzech za pobór opłat drogowych oraz weryfikację winiet na Węgrzech. Oficjalna strona E-matrica jest dostępna także w języku polskim.
 • Polski Związek Motorowy winiety sprzedaje zarówno w punktach stacjonarnych, jak i online. Od ponad 70 lat wspierają sporty motorowe, rozwój turystyki, wiedzy o bezpieczeństwie na drogach.
 • Winiety-Online.pl jest to największy polski serwis oferujący winiety do Chorwacji, a także na Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię, Bułgarię, Rumunię.

Jak kupić winiety Węgry: online, czy stacjonarnie?

System monitoringu National Toll Payment Services Plc rejestruje tablice rejestracyjne pojazdu i automatycznie weryfikuje, czy poruszasz się po danej drodze legalnie. Właśnie dlatego zakup odpowiedniej winiety jest kluczowy, gdy planujesz podróż Węgierskimi autostradami.

Winiety możesz nabyć stacjonarnie najczęściej na stacjach paliw lub specjalnych punktach. Tak jest zarówno w Polsce, jak i na terenie innych krajów sąsiadujących, przez które będziesz przejeżdżał w drodze na Węgry.

Musisz tylko taki punkt zlokalizować, co może być uciążliwe. Przeszkodą może być także język.

Najprawdopodobniej w punkcie będziesz musiał się porozumieć w języku danego kraju. Język słowacki i czeski jest dla Polaków przyjazny i zrozumiały, węgierski już nie. Długie, trudne do wymówienia słowa i skomplikowana gramatyka utrudniają porozumiewanie się.

Na szczęście z młodszym pokoleniem dogadasz się w j. angielskim, a starsi znają j. niemiecki.

Pod wieloma względami praktyczniej jest zakupić winiety online. W ten sposób nie płacisz prowizji, przewalutowania, płacisz tylko za winietę.

To wygodny sposób także, kiedy zapomniałeś i jesteś już w trasie lub starannie planujesz podróż i lubisz mieć wcześniej wszystko przygotowane.

Kilka kliknięć i gotowe.

Strona poprowadzi Cię krok po kroku przez całą procedurę w języku polskim. Zamówisz winiety podczas przerwy na kawę.

Zamów winiety Węgry

Bez problemów i przykrych niespodzianek po drodze! Oficjalne potwierdzenie PDF. Wygodna płatność szybkim przelewem lub BLIK.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie HU_flaga.png

Warto wiedzieć: Masz maksymalnie 60 minut od wjechania na płatny odcinek na zakup winiety. Jeśli w porę nie opłacisz przejazdu, mandat będzie nieunikniony. Dowiedz się więcej o mandatach na Węgrzech

Za brak ważnej winiety otrzymasz mandat. 

 • 50 € – za brak winiety dla kategorii D1, D1M, D2, U pod warunkiem, że zostanie opłacony do 60 dni od otrzymania pisma,
 • 200 € – za opóźnienie po przekroczeniu 60 dni od momentu otrzymania pisma.

Nie ma co liczyć, że mandat zaginie lub nie zostanie wystawiony. Węgrzy działają bardzo sprawnie i są konsekwentni, jeśli chodzi o ściąganie należności za mandaty.

Więcej na temat mandatów na Węgrzech dowiesz się z osobnego wpisu. Po podróży nie wyrzucaj potwierdzenia opłaconej winiety. Przechowuj ją na wypadek jakichkolwiek niejasności.

Różnymi drogami do celu. Wybierz optymalną trasę i kup winiety

Nawigacja na trasie Polska – Węgry będzie prowadzić przez więcej niż dwa kraje. Najprawdopodobniej przez Czechy i Słowację. Trasa będzie różna w zależności od sytuacji na drogach, tego, skąd starujesz i dokąd chcesz dotrzeć oraz co po drodze chcesz odwiedzić.

Polacy chętnie jeżdżą nad ciepły Balaton, kąpielisko z doskonale przygotowaną infrastrukturą dla turystów. Oczywiście na liście zwiedzania jest sławny i piękny Budapeszt.

Przez Węgry biegnie także trasa na Chorwację, kolejny punkt na mapie Europy, gdzie podróżują Polacy. W skrajnych przypadkach możesz nawet zahaczyć o austriackie drogi. Zwłaszcza jeśli wybierzesz tę trasę świadomie, chcąc zwiedzić kolejne piękne miejsca w Austrii.

Każdy z tych krajów ma sieć płatnych dróg i autostrad. Pamiętaj, planując trasę, że zarówno na Słowację, jak i Czechy czy Austrię również potrzebna będzie Ci osobna winieta. Koszt winiety 10 – dniowej dla pojazdów do 3,5 tony to:

 • 72,99 zł na Słowacji + 72,99 opłata za przyczepę, jeśli wraz z pojazdem ciągnącym przekracza 3,5 t;
 • 72, 99 zł w Czechach.

W obydwu krajach nie trzeba wnosić opłat za motocykle.

 • 67,99 w Austrii. Tu opłata za pojazdy jednośladowe wynosi 39,90 zł. W Austrii możesz skorzystać z opłaty drogowej 1- dniowej w cenie 49,99 zł

Opłaty drogowe – cennik na Węgry dla samochodów osobowych i motocykli.

W tej grupie opłaty podzielone są na 4 kategorie i to bardzo ważne, żeby ich nie pomylić, wpisując dane podczas zakupu e-winiety na Węgry.

 • Kategoria D1 – pojazdy osobowe o DMC do 3,5 tony (do 7 osób).
 • Kategoria D2 – busy, campery, pick-up, „z kratką”, „z paką”- o DMC do 3,5 tony.
 • Kategoria U – przyczepy do kategorii D2.
 • Kategoria D1M – motocykle.

Jakie myto przewiduje HU-GO dla transportu?

Opłata drogowa dla transportu ciężarowego o wadze >3,5 t naliczana jest za przebyte kilometry. System bierze także pod uwagę klasyfikację środowiskową pojazdu.

Myto dla pojazdów ciężarowych

Koszt przejazdu na zaplanowanej trasie sprawdzisz w kalkulatorze NTPS PLC. Dla kierowców ciężarówek metody płatności są dwie:

 • Za pomocą urządzenia pokładowego OBU;
 • Kupując bilet na zaplanowaną trasę.

Co jeszcze powinieneś zabrać ze sobą w podróż na Węgry?

 1. Winiety.
 2. Dokumenty od pojazdu (OC, dowód rejestracyjny).
 3. Dokumenty tożsamości podróżujących.
 4. Ubezpieczenie turystyczne.
 5. Gotówka.

Winiety już masz. Oprócz dokumentów wszystkich pasażerów pojazdu nie zapomnij o paszporcie dla swojego zwierzaka. Pamiętaj też o dokumentach pojazdu, którym podróżujesz.

Zabierz ze sobą dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Węgierska policja nie ma wglądu w nasz system i nie może podejrzeć tych dokumentów, dlatego musisz mieć je w wersji papierowej.

Są zazwyczaj dokładnie sprawdzane przez stróżów prawa nawet podczas rutynowych kontroli drogowych tak samo, jak zgodność numerów silnika i tablic rejestracyjnych z tym, co zapisane jest w dokumentach.

Jeśli nie jesteś właścicielem pojazdu, weź ze sobą przetłumaczone na język węgierski, niemiecki lub angielski zezwolenie od właściciela na poruszanie się autem lub przetłumaczoną umowę leasingową. To uchroni Cię przed niepotrzebnym zatrzymaniem pojazdu do wyjaśnienia, które mogłoby mocno zaburzyć plan podróży.

Strzeżonego…ubezpiecz

Turystom zaleca się wyrobienie karty EKUZ potwierdzającej ubezpieczenie danej osoby na wypadek, gdyby potrzebowała ona pomocy lekarskiej. Dla pewności i zwiększenia pakietu ubezpieczenia podstwawowego dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Wykup ubezpieczenie online

Sprawdź oferty ubezpieczeń turystycznych, wykup online w 2 minuty. Dokumenty otrzymasz na swój adres e-mail!

Zanim wyruszysz w podróż sprawdź, czy posiadasz wymagane wyposażenie auta na Węgrzech.

Ile forintów wziąć na Węgry?

Jadąc na Węgry, masz obowiązek zabrać ze sobą odpowiednią ilość gotówki. W przypadku Węgier to 1000 HUF. Ta kwota pozwoli zaspokoić pierwsze potrzeby. Kupić picie i przekąskę, zapłacić za toaletę czy parking. Na obiad w restauracji czy zatankowanie auta to za mało, ale na lody wystarczy. Tak bywa, że lody to czasem też pierwsza potrzeba 😊