Opłaty drogowe Węgry – krok po kroku

Utrzymanie i rozwój infrastruktury drogowej to kosztowne inwestycje. Opłaty drogowe to jeden ze skuteczniejszych sposobów, aby je sfinansować. Zapewne wiesz, jak opłacić przejazd polskimi drogami. W poniższym artykule skupimy się jednak na drogach i autostradach na Węgrzech.

Opłaty drogowe Węgry a reszta Europy – różnice i podobieństwa

Właściwie przyzwyczailiśmy się już do faktu, że autostrady praktycznie w całej Europie są płatne. Zaledwie 11 krajów z 47 nie pobiera opłat za przejazd autostradami.

Cała reszta stosuje albo winiety, albo odcinkowy pobór opłat, dobrze nam znany z rodzimych róg. Czekanie w punkcie poboru opłat często generuje zatory i blokuje swobodny przejazd co niejako przeczy idei szybkich dróg i autostrad. O stosunku ceny do jakości dróg szkoda dyskutować. 

Na Węgrzech obowiązuje obecnie elektroniczny system opłat drogowych dla samochodów osobowych i myto dla aut ciężarowych. Nie obowiązują już stare dobre naklejki na szybę.

Węgierskie e-winiety to także system monitoringu, który sczytuje tablice rejestracyjne pojazdów. Nie ma konieczności naklejania żadnych dodatkowych znaczków na szybach auta.

Dodatkowo takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na komfort podróżowania, bezpieczeństwo i szybkość przemieszczania się na duże odległości. A podróżować to my lubimy zwłaszcza samochodami, prawda 😊?

Pamiętaj, że nie zawsze szybko idzie w parze z bezpiecznie. Na Węgrzech, tak jak i w innych krajach, na autostradach możesz jechać z maksymalną prędkością do 130 km/h -140 km/h.

Jak kupić winiety na Węgry? 

System do zakupu e- winiet gładko prowadzi przez poszczególne etapy. Podajesz dane, kategorię pojazdu i numer rejestracyjny. Zwróć uwagę, czy wpisane informacje są poprawne. Jeśli nastąpiła pomyłka, można ją ewentualnie skorygować, o ile winieta jeszcze nie zaczęła obowiązywać.

Po opłaceniu otrzymasz na maila potwierdzenie, że pojazd został zarejestrowany oraz samą winietę w pliku pdf. 

Winieta na Węgry - wygląd
Opłata drogowa Węgry

Potwierdzenie i winietę weź ze sobą w podróż i przechowuj przez okres 2 lat po utracie daty ważności dokumentu do ewentualnej kontroli. Winiety zakupione w naszym systemie są archiwizowane i w razie czego dostępne przez profil.

Okres ważności winiety węgierskiej

Opłaty drogowe na Węgrzech za osobowe auta sprzedawane są na określony czas: 10 dni, miesiąc lub rok.

Dla turystów najbardziej opłacalna jest winieta 10-dniowa, chyba że planujesz dłuższy pobyt w tym kraju to optymalna będzie miesięczna.bn

Przy rocznej winiecie warto zwrócić uwagę, że obowiązuje ona zawsze do 31 stycznia roku następnego. To oznacza, że nieopłacalne jest kupowanie rocznej winiety pod koniec roku kalendarzowego, ale jeśli nabędziesz ją 1 stycznia, to masz do wykorzystania aż 13 miesięcy.

Jest jeszcze roczna winieta wojewódzka, najtańsza opcja dla stałych bywalców, ale tylko konkretnego regionu. Z niej korzystają mieszkańcy Węgier poruszający się po płatnych drogach w danym komitacie.

Jaka winieta na Węgry D1 czy D2?

Bardzo ważna rzecz to kategoria pojazdu, którą należy wpisać w czasie rejestracji w systemie. Pojazdy o DMC <3,5 tony dzielimy na:

D1M – motocykle

D1 – auta zarejestrowane jako osobowe do max. 7 osób, które nie służą do przewozu towarów. Są to typowe auta osobowe jak Opel Astra, Skoda Octavia, Audi Q5, VW Caddy bez kratki i bez paki, Audi A6, Seat Alhambra.

D2 – auta zarejestrowane jako ciężarowe (dostawcze), powyżej 7 osób lub takie, które są pickupem albo camperem. Są to busy z paką, typu Opel Movano, Ford Transit, Mitsubishi L200 z paką, VW Caddy z kratką.

U – przyczepy do pojazdów kategorii D2.

Zamów winiety Węgry

Bez problemów i przykrych niespodzianek po drodze! Oficjalne potwierdzenie PDF. Wygodna płatność szybkim przelewem lub BLIK.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie HU_flaga.png

Opłaty drogowe Węgry – wartościowe źródła informacji

Wiarygodnych źródeł, z których dowiesz się, jakie aktualnie obowiązują opłaty drogowe na Węgrzech jest całkiem sporo. Poniżej wymieniamy te najbardziej rzetelne:

 1. Winiety-Online.pl – Największy polski serwis oferujący elektroniczne winiety od ręki. Znajdziesz tam regularnie aktualizowane informacje, z łatwością dobierzesz odpowiednią kategorię winiety i załatwisz to co najważniejsze. Warto wiedzieć, że ostatnio Winiety-Online.pl wprowadziły także ubezpieczenie podróżne, dzięki współpracy z domeną kioskpolis.pl. Współpraca z nimi to czysta przyjemność 😉
 2. National Toll Payment Services Plc (NTPSP) – Oficjalna strona węgierskiej spółki państwowej, odpowiedzialnej za utrzymanie dróg, ich monitorowanie oraz pobieranie opłat drogowych na Węgrzech. Na ich oficjalnej stronie znajdziesz najważniejsze informacje o stanie technicznym tras, utrudnieniach na drodze, ale także zweryfikujesz wszystkie niezbędne informacje. NTPSP jest podstawowym dostawcą węgierskich winiet.
 3. Rządowa strona polskiego MSZ – dedykowana Węgrom – Jest to świetne źródło rzetelnych informacji, które zawsze warto przeczytać przed wyruszeniem w trasę.

Nasz serwis także służy pomocą! Znajdziesz tu nie tylko potrzebne informacje, ale także dowiesz się o różnych praktycznych ciekawostkach.

Przykłady? Proszę bardzo!

Warto wiedzieć: Masz maksymalnie 60 minut od wjechania na płatny odcinek na zakup winiety. Jeśli w porę nie opłacisz przejazdu, mandat będzie nieunikniony. Dowiedz się więcej o mandatach na Węgrzech

Opłaty drogowe Węgry: samochody ciężarowe

Handel z Węgrami kwitnie od dziesiątek lat. Oczywiście teraz w pełni legalnie w przeciwieństwie do tego w czasach socjalistycznych😊

Z Węgier importujemy maszyny i narzędzia elektryczne, także pojazdy osobowe, ciężarowe i specjalistyczne. Poza tym produkty farmaceutyczne, stal, żelazo, chemikalia. Eksportujemy na węgierski rynek polską żywność, alkohole (w zamian za Tokaj 😊), podzespoły używane podczas produkcji aut oraz wyroby z tworzyw sztucznych.

Pojazdy ciężarowe, którymi transportowane są towary podlegają innym kategoriom niż osobowe Opłaty drogowe na Węgry dla TIR-ów to osobna część systemu poboru przedpłatowego HU-GO. Oprócz ilości osi pojazdu (typ pojazdu) ważna jest norma emisji spalin, według której klasyfikuje się dany pojazd ciężarowy.

Typy pojazdu:

 • Dwuosiowe – J2;
 • Trzyosiowe – J3;
 • Czteroosiowe – J4;
 • Pięć lub więcej osi – J5;

Klasyfikacja środowiskowa:

 • EURO 0 – EURO VI;
 • niska emisja;
 • zerowa emisja
 1. Długość odcinka płatnego; 
 2. Liczba osi i klasa emisji pojazdu, jako opłata infrastrukturalną, która jest związana z kosztami utrzymania dróg plus;
 3. Opłata zewnętrzna mająca na celu pokrycie kosztów zanieczyszczenia powietrza, hałasu i emisji dwutlenku węgla związanych z transportem drogowym i zależna od strefy (podmiejska, międzymiastowa).

Opłaty drogowe Węgry: Jak i gdzie opłacić myto?

Myto możesz opłacić na stacji paliw, w punktach obsługi klienta NTPS Plc., które mają siedzibę w różnych częściach kraju lub online. Płatność: kartą płatniczą, gotówką, kartą paliwową. Myto opłacasz:

 • Jako bilet relacyjny na konkretny odcinek trasy;
 • Z konta urządzenia pokładowego OBU, z którego system automatycznie ściąga należne opłaty.

Jak uniknąć kar za brak opłat drogowych na Węgry?

Jeśli zdarzy się, że wjedziesz na płatny odcinek drogi węgierskiej i zorientujesz się, że tak jest, wcale nie musisz z niego zjeżdżać. Zatrzymaj się na najbliższym parkingu lub poproś współpasażera, żeby wykupił winietę na przejazd online.

Masz na to godzinę od wjechania na płatny odcinek. Zapewne Twój pojazd został już zarejestrowany przez monitoring, jako poruszający się po tej drodze. Nie lekceważ tego, ponieważ za brak ważnej winiety otrzymasz mandat

Zamów winiety do Węgier online jeszcze przed wyjazdem!

Bez problemów i przykrych niespodzianek po drodze! Oficjalne potwierdzenie PDF. Wygodna płatność szybkim przelewem lub BLIK.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie HU_flaga.png

Mandat jest tej samej wysokości dla wszystkich samochodów osobowych i motocykli. Jeśli zapłacisz w przeciągu 60 dni, to obowiązuje Cię niższa stawka w przeliczeniu około 200 PLN. Za przekroczenie terminu naliczona zostaje wyższa stawka około 800 PLN. Nie warto zwlekać 😊

Poczytaj więcej o mandatach na Węgrzech w osobnym artykule.

Opłaty drogowe Węgry – FAQ

Czy można kupić winietę na Węgry na stacji?

Tak, można zarejestrować pojazd w systemie i opłacić należność w punktach stacjonarnych jak stacje paliw czy punkty obsługi klienta NTPS Plc.

Ile mam czasu na zakup winiety na Węgry?

Najlepiej nabyć winietę przez planowanym wyjazdem. W razie czego masz 60 minut od wjechania na płatny odcinek, żeby ją wykupić.

Czym lepiej płacić za winietę?

Płatność kartą pozwala na szybką realizację zakupu. Nasz serwis jest zabezpieczony i Twoje dane są bezpieczne.