Trasa do Chorwacji przez Węgry – na co się przygotować?

Chorwacja kusi pięknem wybrzeża Adriatyku, bałkańską kulturą, jedzeniem. To chętnie wybierany przez Polaków kierunek wakacyjnych wojaży. Trasa do Chorwacji przez Węgry to najczęściej wybierana opcja, ale nie jedyna. Którą z opcji wybrać? Jak zaplanować taką podróż? Co mieć ze sobą na trasie do Chorwacji przez Węgry? O tym wszystkim w poniższym artykule!

Trasa Polska-Chorwacja: Co warto wiedzieć?

Chorwacja

Chorwacja, mimo że to kraj europejski, to bardzo różni się od naszego. Czego możesz się spodziewać?

 • Chorwaci to kraj nastawiony na turystów, ale mają inną kulturę, którą należy uszanować.
 • Możesz spodziewać się raczej ciepłej, latem wręcz upalnej pogody. Warunki atmosferyczne są trochę inne między śródziemnomorskim wybrzeżem a tym w głębi kontynentu.
 • Chorwacja to kraj sejsmiczny i mogą zdarzyć się trzęsienia ziemi. Dla nieprzyzwyczajonych turystów z Polski może to być powodem do paniki. 
 • Fauna: jadowite żmije, pająki i skorpiony.

Oczywiście jadąc na urlop, nie planujesz takich sytuacji ekstremalnych, ale warto być świadomym ewentualny

Droga Polska-Chorwacja: Jakie koszty wziąć pod uwagę?

Podróż samochodem to zawsze koszt dzielony na współpasażerów. Nawet jeśli to dzieci, to już nie musisz uwzględniać w kosztorysie biletów dla nich. Bez kosztów się jednak nie obejdzie. Za co zatem trzeba będzie zapłacić, podróżując na Chorwację samochodem? 

 • Cena paliwa. W każdym z krajów będzie się nieco różnić. Poza tym wszędzie poza Polską trzeba liczyć ceny paliwa w euro. Ceny paliw w poszczególnych krajach możesz sprawdzić przed wyjazdem. Przykładowo na stronie PZM.
 • Nocleg na trasie. Wart rozważenia, jeżeli chcesz, żeby wszyscy dojechali na miejsce w dobrych humorach.
 • Winiety do Chorwacji. Zarówno te na trasie Polska – Chorwacja, jak i na terenie Chorwacji.
 • Mandaty. Uwaga! Zakładamy, że jedziemy zgodnie z przepisami i nie płacimy zbędnych kosztów w postaci mandatów😀

Praktyczne porady o podróżowaniu po Chorwacji, przepisy drogowe i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa znajdziesz wśród informacji dla podróżujących do Chorwacji polskiego MSZ. Warto się z nimi zapoznać.

Winiety na Węgry

Węgry możesz wybrać jako pośredni cel podróży na Chorwację. Na postój w tym kraju warto zarezerwować więcej niż jeden dzień. Chociażby dlatego, żeby na własne oczy zobaczyć tak zachwalaną zabytkową stolicę Węgier – Budapeszt.

Winiety na węgierskie drogi możesz kupić wcześniej online. Po wjechaniu na płatny odcinek masz na to 60 minut, bo system kamer z pewnością zarejestruje Twój pojazd na drodze. 

Zamów winiety do Węgier online jeszcze przed wyjazdem!

Bez problemów i przykrych niespodzianek po drodze! Oficjalne potwierdzenie PDF. Wygodna płatność szybkim przelewem lub BLIK.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie HU_flaga.png

Podczas zamawiania e-winiet czy to na stacji benzynowej, czy online zwróć uwagę na podawane dane w tym kategorię pojazdu. Za nieprawidłowo wykupioną winietę odpowiadasz jako właściciel pojazdu.

Zwłaszcza zły dobór kategorii pojazdu (DM1, D1, D2, U) jest najczęstszą przyczyną mandatów. Dowiedz się więcej o opłatach drogowych na Węgrzech.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Winiety do Chorwacji

Na Chorwacji winiety obowiązują tylko na autostradach. Nie można ich niestety kupić online. Opłata za przejazd tak jak w Polsce pobierana jest na bramkach. Od 2023 r. walutą obowiązującą w Chorwacji jest euro.

Wysokość ceny autostrady na Chorwacji zależy od ilości przebytych kilometrów i potrafi zmieniać się w ciągu roku w zależności od sezonu. Chorwaci maksymalnie wykorzystują sezon turystyczny dla siebie, podnosząc ceny w miesiącach urlopowych.

Najdrożej jest w lipcu – sierpniu. Dlatego, zanim wyruszysz w trasę po Chorwacji, zaplanuj koszty z naszym kalkulatorem opłat drogowych. Jak widać na mapie poniżej, sieć bramek jest dosyć gęsta. 

Sieć bramek opłatowych na autostradach w Chorwacji

Polska – Chorwacja: Która trasa jest najlepsza?

Mamy dwie główne trasy do Chorwacji. Najkrótsza droga do Chorwacji to ta przez Czechy, Austrię i Słowenię (około 1035 km), ale czy będzie tańsza? Niekoniecznie!

W tym wariancie przejeżdżasz przez trzy kraje, a każdy pobiera swoje opłaty drogowe. Dodatkowo Słowenia ma winiety 7-dniowe lub miesięczne. Jeśli jedziesz na 10 dni, musisz wykupić dwie tygodniowe lub miesięczną.

Optymalna pod względem kosztów będzie trasa do Chorwacji przez Słowację i Węgry (około 1051 km). Różnica w odległości i czasie jest tak naprawdę bardzo niewielka.

Trasa do Chorwacji przez Węgry mapa

Warto wiedzieć: Chcesz poznać alternatywne drogi do Chorwacji? Przeczytaj artykuł TOP 3 trasy do Chorwacji i wybierz najszybszą, najkrótszą albo najtańszą!

Trasa do Chorwacji przez Węgry samochodem – ahoj przygodo!

Rodzinna wycieczka, wyprawa paczki przyjaciół? Takie wyjazdy do Chorwacji samochodem to może być niezapomniana przygoda. Męcząca ze względu na długość trasy? Wcale nie. Wszystko zależy od tego:

 • Ilu kierowców jest na pokładzie auta chętnych, żeby prowadzić?
 • W jakim systemie mogą się zmieniać na trasie? Niektórzy nie lubią jeździć nocą. 
 • Jak zaplanujemy sobie postoje, a najlepiej noclegi?

Trasa do Chorwacji przez Węgry obfituje w mnóstwo pięknych miejsc wartych zobaczenia. Warto zaplanować sobie kilka dni urlopu więcej, żeby zatrzymać się po drodze.