Przepisy drogowe Węgry – co obowiązuje podróżnych?

Przepisy drogowe Węgry

Znajomość prawa danego kraju strzeże Cię przed mandatem i zapewnia bezpieczną jazdę. Chcesz poznać przepisy drogowe, które wprowadziły ostatnio Węgry? A może interesuje Cię, które paragrafy różnią się od polskich i na co powinieneś zwrócić uwagę, podróżując przez Węgry? Sprawdź z nami wszystkie przepisy drogowe obowiązujące na Węgrzech i przygotuj się do wyprawy nad Balaton!

Ogólne przepisy ruchu drogowego na Węgrzech

Przepisy drogowe na Węgrzech nie różnią się tak bardzo od tych stosowanych w całej reszcie Europy. Jednakże, niektóre punkty mogą zaskoczyć solidnie polskiego kierowcę.

Przykładowo: na Węgrzech obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Poziom tej substancji we krwi kierowcy musi wynosić zero ‰.

Obowiązki na węgierskich drogach obejmują także:

 • Zapięte pasy bezpieczeństwa przez każdego z podróżujących pojazdem.
 • Dzieci poniżej 150 cm wzrostu i 3 roku życia muszą być przewożone w fotelikach dopasowanych do ich wzrostu.
 • Światła mijania poza terenem zabudowanym muszą być włączone cały czas. W terenie zabudowanym – w zależności od widoczności.
 • Kierowca może rozmawiać przez telefon tylko przez zestaw głośnomówiący.
 • Jazda w kasku na motocyklu.

Tyle w teorii. Teraz już wiesz czego spodziewać się na Węgrzech, gdy idzie o podstawowe przepisy ruchu drogowego.

W praktyce bywa z tym jednak różnie, ponieważ Węgierscy policjanci lubują się w weryfikowaniu wyposażenia auta podróżujących, momentami nawet nadużywając prawa.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Opłaty drogowe Węgry

Węgry: Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie auta na Węgrzech obejmuje:

 • apteczka,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • linka holownicza,
 • kamizelka odblaskowa. 

Kamizelkę odblaskową musi założyć każdy, kto opuszcza pojazd na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu. Warto się w nią zaopatrzyć dla własnego bezpieczeństwa. Skoro podróżujesz z Polski, będziesz zapewne dodatkowo wyposażony w gaśnicę.

Jakich dokumentów samochodowych wymagają Węgry?

Ci, którym zdarza się zapomnieć o dokumentach, wracają albo podróżują z duszą na ramieniu w obawie przed kontrolą. Na dalszą trasę to zbyt ryzykowne, ale komu się nie zdarzyło😊.

Brak odpowiednich dokumentów z pewnością przedłuży kontrolę drogową. Może nawet spowodować zatrzymanie pojazdu do wyjaśnienia.

Żeby uniknąć takiej stresującej sytuacji, lepiej przygotuj sobie zestaw dokumentów według listy. Węgierska policja nie ma wglądu w polskie systemy, musisz więc zabrać ze sobą dokumenty w formie fizycznej:

 • Dowód osobisty każdego z pasażerów lub paszport. Zwierzęta także muszą mieć paszport weterynaryjny. 
 • Dowód rejestracyjny pojazdu;
 • Potwierdzenie opłacenia OC, skrupulatnie sprawdzane przez służby.
 • Jeśli pojazd jest pożyczony lub leasingowany, konieczna będzie umowa/pozwolenie od właściciela przetłumaczone na język węgierski niemiecki lub angielski. Na Węgrzech OC przypisane jest do właściciela nie do pojazdu stąd zamieszanie.

Warto wyrobić sobie przed wyjazdem za granicę kartę EKUZ. To ubezpieczenie nie obejmuje jednak wszystkich opłat, dlatego lepiej zabezpieczyć się dodatkowym ubezpieczeniem turystycznym.

Wykup ubezpieczenie online

Sprawdź oferty ubezpieczeń turystycznych, wykup online w 2 minuty. Dokumenty otrzymasz na swój adres e-mail!

Mandat za brak winiet na Węgry

Autostrady Węgier i drogi szybkiego ruchu są płatne. Za brak ważnej winiety NTPSP Plc. – firma obsługująca te drogi nalicza mandat.

System monitoringu rejestruje przejeżdżające drogami płatnymi pojazdy i weryfikuje tablice rejestracyjne. Od wjazdu na płatny odcinek masz 60 minut na wykupienie winiety.

Za brak winiety dla kategorii D1, D1M, D2, U zapłacisz:

 • 50 Euro – jeśli zostanie opłacony do 60 dni od otrzymania pisma;
 • 200 Euro – po przekroczeniu 60 dni od momentu otrzymania pisma.

Mandat możesz dostać także za nieprawidłowo wykupioną winietę. Najczęstszym błędem kupujących jest podanie złej kategorii pojazdu. Nawet jeśli to pracownik stacji wprowadził złe dane, odpowiada za to właściciel pojazdu. Ceny mandatów za złą kategorię są nieco niższe:

 • 25 Euro – jeśli zostanie opłacony do 60 dni od otrzymania pisma,
 • 100 Euro – kwota, którą należy zapłacić po przekroczeniu 60 dni.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Opłaty na autostrady Węgier – jak kupić winiety?

Przepisy drogowe Węgry na autostradach i drogach szybkiego ruchu

Na odcinkach płatnych nie ma bramek (jak w Polsce), w których mógłbyś uiścić bieżącą opłatę. Można kupić winietę na stacjach paliw. Najlepiej jednak wcześniej zaopatrzyć się w winiety na Węgry online.

Zamów winiety Węgry

Bez problemów i przykrych niespodzianek po drodze! Oficjalne potwierdzenie PDF. Wygodna płatność szybkim przelewem lub BLIK.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie HU_flaga.png

Dopilnuj, żeby otrzymać dokument w pliku PDF na swojego maila. Zabierz go w podróż, ponieważ kontrola zweryfikuje posiadanie winiety właśnie na podstawie tego potwierdzenia.

Winiety zakupione w Winiety-Online.pl także na inne kraje, przechowujemy w naszym archiwum na wypadek, gdyby Twój egzemplarz zaginął, a był potrzebny.

System ten umożliwia także szybkie opłacenie winiety, nawet kiedy już znajdziesz się na autostradzie przez przypadek. Łatwo dokonasz zakupu smartfonem i opłacisz kartą, blikiem albo szybkim przelewem.

Dowiedz się więcej o obowiązkowych opłatach drogowych na Węgrzech dla pojazdów do 3,5 t i samochodów ciężarowych.

Ograniczenia prędkości na Węgrzech

Na Węgrzech obowiązuje prędkość dopuszczalna 50 km/h w terenie zabudowanym i 70 km/h w niezabudowanym. Na drogach ekspresowych maksymalnie rozpędzić możesz się do 110 km/h, na autostradach Węgier do 130 km/h.

Jeśli chcesz dotrzeć do celu szybko i sprawnie wybierz płatne drogi, które są w zdecydowanie lepszym stanie. Nie zapomnij wykupić winietę na Węgry. 

Zamów winiety Węgry

Bez problemów i przykrych niespodzianek po drodze! Oficjalne potwierdzenie PDF. Wygodna płatność szybkim przelewem lub BLIK.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie HU_flaga.png

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria  Jakie mandaty za prędkość na Węgrzech?

Mandaty za prędkość na Węgrzech to nie przelewki:

 • Przekroczenie prędkości o 15 km/h kosztuje około 455 zł;
 • Przekroczenie prędkości o 35 km/h około 915 zł;
 • Prędkość przekroczona powyżej 45 km/h będzie kosztować znacznie powyżej 1000 zł;
 • Za przekroczenie prędkości o 75 km/h możesz spodziewać się nawet ponad 4500 zł mandatu.

Nic dziwnego, że Węgierska policja pilnuje, żeby mandaty także od obywateli innych państw były opłacone. To spory zastrzyk gotówki do budżetu.

Policjant podczas kontroli drogowej

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Mandat z Węgier płacić czy nie?

Mandat za złamanie przepisów drogowych na Węgrzech możesz otrzymać bezpośrednio od policjanta i musisz go opłacić od ręki gotówką. W przypadku braku stosownej ilości gotówki policja może nawet zatrzymać Twój pojazd.

Z fotoradarów i rejestratorów winiet, mandatu drogą pocztową, możesz spodziewać się już kilkanaście dni po powrocie do kraju.

Mandat z Węgier ulega przedawnieniu dopiero po 2 latach. W tym czasie węgierski system windykacji z pewnością Cię znajdzie, zwłaszcza że sprawnie działa przekazywanie danych w UE o sprawcach wykroczeń. Marne szanse, że o Tobie zapomną.

Jeśli nie zapłacisz mandatu z Węgier w pierwszym terminie, ponaglenie będzie droższe. W tekście Mandaty na Węgrzech dowiesz się więcej o taryfikatorze za najczęstsze wykroczenia i jak złożyć ewentualne odwołanie od mandatu.