Mandaty na Węgrzech

Mandat za brak winiety

Otrzymałeś / otrzymałaś mandat z Węgier za brak winiety? Tysiące Polaków również wpadło w pułapkę węgierskiego systemu poboru opłat. Przeczytaj jakie są powody wystawienia mandatu i czy możesz coś z tym zrobić.

Powody otrzymania mandatu

Otrzymanie mandatu z Węgier za brak winiety, pomimo że została opłacona to powszechny problem, który każdego roku dotyka tysiące Polaków. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest nieintuicyjny i skomplikowany system doboru winiety do pojazdu. Najczęstszymi powodami otrzymania mandatu są:

 • Błędne dopasowanie winiety do kategorii pojazdu (D1 lub D2) (jeżeli kupowano winietę na stacji/w punkcie i pracownik błędnie dopasował winietę również odpowiadasz Ty, jako właściciel pojazdu – więcej na ten temat TU).
 • Błędnie wykupiona winieta z powodu literówki w tablicy rejestracyjnej lub złego oznaczenia kraju rejestracji pojazdu.
 • Wjazd na drogę płatną bez wykupionej winiety, również z powodu podania błędnych dat przejazdu.

Jeżeli masz przed sobą mandat, sprawdź czy zgadza się numer rejestracyjny pojazdu oraz data wystawienia mandatu w stosunku do dat ważności winiety. Jeżeli powyższe dane się zgadzają, najprawdopodobniej Twój pojazd miał wykupioną winietę dla kategorii D1, kiedy powinien mieć winietę dla kategorii D2 – obie kategorie dotyczą pojazdów do 3,5 t.

Jak ustalić kategorię pojazdu?

Ustalenie kategorii pojazdu wg węgierskich przepisów jest głownym problemem dla polskich kierowców. Poniżej podamy nieformalny, lecz obrazowy przykład różnic pomiędzy kategoriami:

Kategoria D1

 • pojazdy do 3,5 t. zarejestrowane jako osobowe (patrz wpis w dowodzie rejestracyjnym)
 • zarejestrowane do 7 miejsc siedzących
 • nie służą do przewozu towarów

Kategoria D2

 • pojazdy do 3,5 t. zarejestrowane jako ciężarowe (patrz wpis w dowodzie rejestracyjnym)
 • pojazdy zarejestrowane jako mogące przewozić więcej niż 7 osób
 • służą do przewozu towarów

Przykłady typów pojazdów, które powinny posiadać kategorię D2 i tym samym najczęściej otrzymują mandat ze względu na błędne dopasowanie winiety:

 • Busy – takie jak Renault Master, Opel Vivaro, Mercedes Vito, itp.
 • Małe samochody z paką (paka bez szyb) – takie jak Citroen Berlingo, VW Caddy, Renault Kangoo, itp.
 • Wszystkie samochody z kratką – ponieważ oznacza to, że są zarejestrowane jako ciężarowe.
 • Pickupy – takie jak VW Amarock, Dodge Ram pickup – ponieważ służą do przewozu towarów… (w tym przypadku jest największe zaskoczenie, ale zgadza się, tak to sobie Węgrzy wymyślili)

Jak wygląda mandat za brak winiety?

Węgierskie mandaty wysyłane są listem poleconym i zawiera dokumenty wskazujące przewinienie oraz informacje dotyczące płatności lub odwołania. Mandaty te często wysyłane są z innych niż Węgry krajów, np. Wielka Brytania, Niemcy. Dzieje się tak, ponieważ obsługą i ściąganiem należności za wykroczenia zajmują się zewnętrzne firmy, zlokalizowane w innych europejskich krajach. Poniżej przedstawiamy mandat za brak wykupionej winiety:

Zdjęcie 1 – Koperta z mandatem

Poprawnie wystawiony mandat musi zawierać 3 niezbędne elementy, które kwalifikują go jako pismo spełniające kryteria i posiadające moc prawną. Jeżeli twoja przesyłka nie spełnia tych wymagań, to teoretycznie nie masz obowiązku na niego odpowiadać.

 • List musi być przesyłką poleconą.
 • Dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski.
 • Mandat musi zawierać dowód wykroczenia.
Mandat z Węgier za brak winiety

Na powyższym dokumencie widać, że osoba otrzymująca mandat została poinstruowana o terminach zapłaty oraz konsekwencjach nieopłacenia. Mandat opiewa na kwotę ok. 392 zł, jeżeli zostanie opłacony w terminie do 60 dni. Po tym terminie kwota wzrasta do 1030 zł, które należy opłacić. Kolejnym etapem jest wezwanie windykacyjne i dodatkowe koszty z obsługą prawną windykacji.

Jeżeli ktoś uważa, że ta instrukcja jest tylko „straszakiem”, to niestety mamy złe informacje. Węgrzy sprzedają takie długi firmie windykacyjnej, która dokonuje reszty czynności i ściąga pieniądze. Poniżej prezentujemy kolejny list jaki otrzymuje się od firmy windykującej, jeżeli mandat nie został opłacony w terminie:

Zdjęcie 3 – ponowne wezwanie do zapłaty

Czy można odwołać się od mandatu?

Razem z mandatem dostarczana jest informacja oraz instrukcja odwołania się od mandatu. Ważne jest jednak, że rozpoczęcie procedury odwołania nie zawiesza, ani nie wydłuża terminu 60 dni na zapłatę. Jeżeli odwołanie nie zostało rozpatrzone i zbliża się termin opłaty, należy wykonać przelew. Jeżeli odwołanie zostanie rozpatrzone pozytywnie – środki zostaną zwrócone na konto.

Przewodnik składania odwołania

Informacje Ogólne

 • Opłata karna może zostać uchylona wyłącznie w okolicznościach opisanych w tym przewodniku.
 • Termin uiszczenia opłaty nie zostanie przedłużony po złożeniu odwołania. Sugerujemy uiszczenie opłaty karnej w podanym terminie, ponieważ sprawa nie zostanie wstrzymana. W przypadku uznania odwołania kwota opłaty karnej zostanie zwrócona. W razie upłynięcia 60-dniowego terminu wymagane będzie uiszczenie zwiększonej opłaty karnej.
 • Jeżeli złożono odwołanie przed upłynięciem terminu i otrzymano prośbę o dostarczenie dodatkowych informacji, termin na dostarczenie tych informacji wynosi 90 dni. W razie upłynięcia 90-dniowego terminu wymagane będzie uiszczenie opłaty karnej.
 • Mają Państwo prawo złożyć odwołanie od decyzji podjętej w związku z odwołaniem do organu pojednawczego, ale proces nie zmienia terminu uiszczenia opłaty karnej.
 • Nie należy dostarczać oryginalnych dokumentów.

W jakich przypadkach można złożyć odwołanie?

Jeżeli numer rejestracyjny pojazdu lub kod kraju zostały wprowadzone nieprawidłowo podczas zakupu winiety elektronicznej

 1. W przypadku nieprawidłowego wprowadzenia numeru rejestracyjnego pojazdu możemy poprawić maksymalnie 3 znaki i/lub kod kraju.
 2. Jeżeli ważność winiety elektronicznej wygasła, termin na dostarczenie dokumentów rejestracyjnych pojazdu i odcinka kontrolnego za zakup winiety elektronicznej wynosi 60 dni od otrzymania mandatu. Jeżeli winieta elektroniczna jest wciąż ważna lub zakupiono winietę elektroniczną poprzez SMS/aplikacje mobilną, odwołanie można składać wyłącznie osobiście w Nemzeti Utdijfizetési Szolgaltaté Zrt. (Krajowe Stużby Poboru Opłat).
 3. Następnie należy uiścić koszty procesowe. Kierowca zostanie powiadomiony o metodzie płatności listem lub wiadomością e-mail. Koszty procesowe za poprawke obejmują 1470 HUF plus koszty administracyjne.
 4. Poprawka błędu po pomyleniu liczby „0” z wielką literą „O” jest bezpłatna.

Dlaczego należy uiścić opłatę, jeżeli numer rejestracyjny pojazdu został nieprawidłowo wprowadzony? Podczas zakupu winiety elektronicznej odpowiadają Państwo za poprawność wprowadzonych danych. Po złożeniu zamówienia otrzymają Państwo potwierdzenie, na którym znajdują się wprowadzone dane, dlatego zachęcamy do sprawdzenia ich ponownie. Jeżeli to sklep pomylił się podczas wprowadzania danych, należy skontaktować się ze sklepem w celu wyjaśnienia.

W razie otrzymania większej liczby mandatów za ten sam okres z powodu niezakupienia winiety elektronicznej lub zakupienia dla nieprawidłowej kategorii pojazdu

W takim przypadku można złożyć wniosek o zapłacenie wyłącznie dwóch opłat karnych zamiast co najmniej trzech. Nazywa sie to maksymalizacją opłat karnych. Wniosek o maksymalizację można złożyć tylko w przypadku naruszeń, które nastąpiły przed wystawieniem pierwszego mandatu.

 1. Wniosek o maksymalizację opłat karnych należy złożyć pisemnie w ciągu 75 dni od wystawienia pierwszego mandatu, korzystając z metod kontaktu podanych na mandacie. We wniosku należy załączyć wszystkie powiązane numery spraw znajdujące się w górnej części otrzymanych mandatów.
 2. Kierowca zostanie powiadomiony o akceptacji lub odrzuceniu wniosku pisemnie. Nemzeti Utdijfizetési Szolgaltatd Zrt. ma na to 30 dni.
  • Jeżeli wniosek zostanie odrzucony, należy uiścić wszystkie opłaty karne podane w wydanych mandatach zgodnie z oryginalnymi terminami.
  • Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, należy uiścić zmaksymalizowaną opłatę karną (sumę 2 opłat karnych plus koszty administracyjne) w ciągu 30 dni od otrzymania powiadomienia o akceptacji.

Mandaty na Węgrzech – taryfikator pozostałych wykroczeń

Mandaty na Węgrzech są wyższe niż w Polsce i co równie ważne, tolerancja na wykroczenia znacznie mniejsza. W naszym kraju przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że jazda samochodem o 10 km/h więcej niż dozwolona prędkość, to norma, za którą nie dostaniemy mandatu. Policja nawet nie reaguje na takie wykroczenie, a fotoradary ustawione są tak, aby nie robić zdjęć przy drobnych przewinieniach.

Jadąc przez Węgry musimy znacznie bardziej uważać na ryzyko przekroczenia prędkości, lub brak wykupionej winiety, bo mandat jest niemal pewny, a odwoływanie się uciążliwe i często bezskuteczne. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi mandatów na Węgrzech.

Przykładowe kwoty mandatów na Węgrzech

Oto lista przykładowych mandatów, jakie grożą za popełnienie poniższych wykroczeń. Kwoty należy traktować poglądowo, ponieważ mogą się zmieniać w zależności od decyzji policjantów oraz stanu prawa w momencie nakładania kary:

 • Przekroczenie prędkości o 20 km/h – 30.000 huf (około 400 zł);
 • Przekroczenie prędkości o 50 km/h – 60.000 huf (około 800 zł);
 • Przejazd na czerwonym świetle – do 100.000 huf (około 1300 zł);
 • Jazda pod wpływem alkoholu do 0,8 promila – 70.000 huf (około 1000 zł);
 • Nieprawidłowe parkowanie – 30.000 huf (około 700 zł);
 • Brak winiety oznacza mandat w wysokości – 13.750 huf (ok. 200 zł + opłaty administracyjne);
 • Używanie telefonu podczas jazdy samochodem – 10.000 – 20.000 huf (150/300 zł);
 • Niezapięcie pasów bezpieczeństwa – 15.000 – 30.000 huf (200/400 zł) .

Jeżeli otrzymasz mandat na Węgrzech, musisz zapłacić go gotówką u policjanta, Jeżeli Twoje wykroczenie zarejestruje kamera i dane zostaną wgrane do systemu, możesz zostać zatrzymany na granicy (np. podczas przekraczania granicy z Chorwacją). Straż graniczna wypuści Cię dopiero po opłaceniu mandatu.

Jeżeli mandat zostanie do Ciebie wysłany pocztą, to istnieją 3 możliwości: zapłacić od razu, nie zapłacić i zapłacić potem 4 razy więcej, odwołać się i czekać na decyzję. Niestety kraje zagraniczne nie mają problemów ze ściąganiem swoich należności, ponieważ w razie braku wpłaty, długi sprzedawane są firmom windykacyjnym, które działają bardzo skutecznie.

Ogranicz ryzyko mandatu w przyszłości i zamów winiety przez polski serwis!

Zamów winiety przez polski serwis przed wyjazdem. W spokoju i bezpiecznie zrealizuj transakcję bez pomyłek. Oficjalne potwierdzenie PDF i wygodne płatności – karta, Blik, przelew.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie HU_flaga.png

Mamy nadzieję, że podróż przez Węgry nie będzie stanowiła problemu i żaden mandat nie zostanie do Państwa wysłany. Zachęcamy do przestrzegania przepisów oraz zakupu winiet przez polski sklep, dzięki temu macie Państwo możliwość zweryfikowania w spokoju wprowadzonych danych. Życzymy udanej podróży.