Jak się ubezpieczyć na pobyt lub przejazd przez Węgry?
Węgry to częsty kierunek wyjazdów naszych rodaków. Jeżeli chcieć wymienić 3 najczęstsze powody, dla których podróżujemy “przez” lub “do” Węgier, to najprawdopodobniej byłyby to: Budapeszt, Balaton i… trasa na Chorwację. Węgry są członkami Unii Europejskiej od 2004 roku oraz członkami Strefy Schengen od 2007 r. Oznacza to, że możemy bezpiecznie podróżować przez ten kraj oraz korzystać z dostępnej infrastruktury bez ograniczeń. Każdy kraj to jednak odrębny byt prawny, co powoduje, że należy liczyć się z różnicami związanymi z zakresem oraz sposobem rozliczania usług medycznych. Zachęcamy do przeczytania poniższego artykuł, aby odpowiednio przygotować się na wyjazd.
Co to jest karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, to unijny dokument, który potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w państwach UE lub EFTA. Aby wyrobić kartę EKUZ wystarczy udać się do siedziby oddziału wojewódzkiego NFZ, wypełnić wniosek o wydanie karty EKUZ, najczęściej karta wydawana jest od ręki.
Czy warto wyrobić kartę EKUZ na Węgry?
Kartę EKUZ warto wyrobić jeżeli planujemy podróż zagraniczną do krajów Unii oraz EFTy, czyli także i Węgier. Karta jest dowodem, na to, że nasze ubezpieczenie jest aktualne i będziemy mogli korzystać z publicznych placówek funduszu zdrowia na Węgrzech w takim stopniu w jakim korzystają z niego Węgrzy. Oznacza to również, że niestety nie wszystkie usługi medyczne objęte refundacją w Polsce, są refundowane na Węgrzech.
Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni w Polsce, ale nie wyrobiliśmy karty EKUZ i ulegniemy wypadkowi na Węgrzech, możliwe jest, że będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, a po powrocie do kraju NFZ zwróci nam koszty. Uwaga! Karta EKUZ, a w zasadzie ubezpieczenie zdrowotne, nie pokrywa wszystkich usług świadczonych w innych krajach
Czego nie pokrywa ubezpieczenie EKUZ na Węgrzech?
Karta EKUZ pozwala na finansowanie usług medycznych w zakresie jakim świadczy te usługi Narodowy Fundusz Zdrowia danego kraju. Oznacza to, że na Węgrzech podlega się węgierskiemu prawu w tym zakresie. System węgierski podobny jest do tego w Polsce, dlatego nie ma bardzo dużych różnic w refundacji usług. Dotyczy to jednak tylko usług publicznej służby zdrowia. Jeżeli w pobliżu nie będzie szpitala czy przychodni, a będzie konieczność podjęcia szybkiej reakcji, możemy trafić do prywatnych jednostek. W takiej sytuacji warto mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie, które pozwoli finansować leczenie prywatne. Czego nie pokrywa karta EKUZ?
- Zabiegi planowane (np. wycięcie wyrostka robaczkowego);
- Transport medyczny z Węgier do Polski;
- Zabiegi stomatologiczne refundowane są częściowo.
PAMIĘTAJ! Jadąc do obcego kraju warto zabezpieczyć się na wszelką ewentualność, aby w sytuacji kiedy potrzebujesz pomocy, nie musieć zastanawiać się, czy możesz korzystać z danej usługi czy nie. Koszty mogą być wysokie, a w trudnej sytuacji nie powinno się myśleć o przepisach czy umowach administracyjnych między krajami.
Ubezpieczenie turystyczne
Planując podróż przez Węgry najlepiej jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które chroni nas w różnych przypadkach, a jego zakres jest większy niż w przypadku karty EKUZ. Przed wykupieniem ubezpieczenia warto zapoznać się z warunkami umowy i zwrócić uwagę na najważniejsze zapisy, np:
- Kwota ubezpieczenia;
- Wyłączenia, czyli w jakich sytuacjach lub jakich zdarzeń ubezpieczenie nie obowiązuje;
- Czy ubezpieczenie obejmuje osoby, które podczas zdarzenia były pod wpływem alkoholu;
- Czy ubezpieczenie obowiązuje podczas uprawiania sportów ekstremalnych;
- Czy zawiera ubezpieczenie OC (polecamy zwłaszcza narciarzom, którzy wyrządzając szkodę na stoku innej osobie, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej).